2018 FEATURED CHEFS & RESTAURANTS

70 Capital Region Chefs will be Featured throughout the Festival in the Friday & Saturday Grand Tastings and Seminars. These Chefs are an excellent representation of the best of the Capital Region culinary scene. We are thrilled to present to you such a diverse and talented offering of Featured Chefs & Restaurants for the Albany Chefs' Food & Wine Festival


2018 SIGNATURE CHEFS

AJ Jayapal
Swifty’s/Miss Sydney’s

Brian Molino
Mazzone Hospitality

Courtney Withey
Yono’s Restaurant

Dominique Brialy

Jaime Ortiz
Angelo's 677 Prime

Jim Rua
Café Capriccio

Marla Ortega
Illium Café Bistro

Mark D. Graham
Campagna

Mike Mastrantouno
(Invitational Winner)
15 Church

Rachael Mabb
The Ruck/ Next Level

Ric Orlando
New World Bistro Bar & New World Catering

Trevor Douglas
Hilton Albany

Yono Purnomo
Yono's
dp an American Brasserie

2018 Festival Honorary Chefs:
Chef Sisca Soewitomo
Chef Henry Alexie Bloem
Chef Novia Rizkihadiyanti

2017 Rising Stars

STAY TUNED FOR 2018'S WINNERS!
ELLIOTT VOGEL
Normanside

MATT MASTO
Yono’s | dp An American Brasserie

MIKE STOPCZYNSKI
Jack’s Oyster House

PATRICK BROWN
The Brook Tavern

PETER HAHM
Druthers

TRACEY KWEICEN
Angelo’s Prime Bar + Grill


2018 Signature Invitational Chefs

MELISSA DONEY
Brown’s Brewing Co

JEN HEWES
The Point

MATT JOYCE
Mazzone Hospitality


2018 BATTLE OF THE BARTENDERS:
MANHATTAN COMPETITION

Collin Myers
Roux

Daniel Atkins
The Savoy Tap Room

Emmanuel Treski
Speakeasy 518

Emre Bozkurt
Mercatos Restaurant & Pizzeria

Jamie Trulove
Ama Cocina

Scott Colehamer
New World Bistro Bar


2018 BATTLE OF THE BARTENDERS:
BLOODY MARY COMPETITION

Collin Myers
Roux

Daniel Atkins
The Savoy Tap Room

Emre Bozkurt
Mercatos Restaurant & Pizzeria

Joseph Beck
Speakeasy 518

Natalie Robilotto
Ama Cocina

Featured Chefs

Anna Weisheit
The Hollow Bar + Kitchen

Christian LoFaro
Il Faro

Dan Hulbert
Honest Weight Food Co-op

Daniel Atkins
The Savoy Taproom

Dave Gibson
Wellington’s

Dimitrios Menagias
City Beer Hall

Elisa Arteche
Shogun Sushi & Sake Bar

Elliot Vogel
Old Daley on Yates

Ian O’Leary
City Beer Hall

Jennifer Hewes
The Point Restaurant & Lounge

Jereme Keough
Wicked Good Foods

Jessica Evans
Ama Cocina

Joe Broadakis
Roux

Jose Arteche
Shogun Sushi & Sake Bar

Jude Jerome
Sodexo: University at Albany

Kathlenn Connolly
Olivia!

Ken Kehn
Angelo's 677 Prime

Ken Ruud
Normanside

Larry Schepici
Jack's Oyster House

Lauren Bonelli
LB Private Fine Dining

Linda Smith
Divinitea

Lisa Valentine
Abrookin CTE

Lou Agostinello
Athos Restaurant

Mark Plessis
Morrisey’s

Melissa Gleason
Nothing Bundt Cakes

Namel James
Hilton Albany

Nathan Kutzscher
Marriott Albany

Tim Brockmon
Salt & Char

Tim Taney
Slidin' Dirty

Zach Simard
Daley on Yates

JOIN THE FESITVAL ON FACEBOOK!